A fagyöngy titkai
A fagyöngy nem csak mutatós dekoráció, de izgalmassá és játékossá is varázsolja a karácsonyi vendégség hangulatát, hiszen mindannyian jól tudjuk, hogyha egy pár a fagyöngy alá téved, akkor bizony csókot kell váltaniuk.
Ha éppen egyedülálló vagy, akkor még ismeretlenül is szokás csókot adni a fagyöngy alatt és ki tudja…talán ez az aprócska váratlan fordulat megváltoztatja majd az életedet.
Elöljáróban ennyit a párkapcsolati fordulatokról így Karácsony idején, de miért is alakult ki ez a hiedelem és miért ilyen népszerű mai napig ez a kedves hagyomány?
Számtalan európai néphez kötődő mitológiában feltűnik a fagyöngy, de ami igazán a karácsonyban betöltött szerepéhez kapcsolódik az egy skandináv mitológia története, melyben Baldur a napisten halálához egy fagyöngy vesszőből készült nyíl vezetett.
Édesanyja, Frigga istennő bánatában hullajtott könnyei fehér fagyöngy bogyókká váltak, melyek felélesztették szeretett fiát. A boldog asszony örömében mindenkit megcsókolt, aki csak a fa alatt elhaladt.
A fagyöngy a középkorban is megőrizte termékenységhez és életerőhöz kapcsolt szimbolikáját.
Még mindig vita tárgyát képezi, hogy miként helyeződött át a szent növény a karácsonyi dekorációba, de annyi bizonyos, hogy a 18. századra már ismert és népszerű szereplője lett az ünnepeknek.
Úgy tűnik a csókolózás hagyománya Angliából ered, ahol először a szolgák körében terjedt el.
A korai szokás szerint a férfiak csókot lophattak minden nőtől, akit a fagyöngy alatt állva kaptak el, az elutasítást pedig balszerencsének tekintették.
A fagyöngy nem cserje vagy bokor, hanem egy élősködő. A puhább szövetű fákon telepszik meg, és az anyanövény ásványi anyagaiból és nedvességéből táplálkozik, miközben levélzete önálló fotoszintézist hajt végre.
Jellegzetes, örökzöld, gömbalakú ágrendszere csak lombhullást követően válik láthatóvá.
Érdekessége, hogy tavasztól egészen nyárig levelei és hajtásai folyamatosan változtatják helyzetüket, míg végül július elején megtalálják végleges helyüket és szabályos gömb formába rendeződnek.
Kedves fehér bogyói a téli időszakra érnek be és húsuk a madaraknak szolgál táplálékul.
A fagyöngy az egyik legősibb népi gyógyászatban használatos növény.
Már az ókori görög feljegyzésekben is találkozhatunk vele, és mind a mai napig használatos a gyógyszeriparban.
Immunrendszer erősítésére, izületi bántalmakra, fájdalomcsillapításra alkalmas gyógyászati szerek készülnek belőle.
Most, hogy már megismertük ennek a csodás és mutatós növénykének a történetét és tulajdonságait, dobjuk fel vele karácsonyi otthonunk hangulatát minél többen!
Az üzletben már kapható, ugorjatok be pár csokorért!
Várunk szeretettel!