Muscari a kristálykék tavaszi üdeség
Az itthon fürtös gyöngyike vagy muscari néven ismert, bájos tavaszi évelőt virágot angol nyelvterületen szőlő jácintnak (Grape Hyacinth) hívják, ami a szőlőre emlékeztető tömött virágfürtjei miatt nagyon találó megnevezés.
Bár régebben a jácintfélék családjába sorolták, ma már tudjuk, hogy ez a legtöbbször kobaltkék vagy lilás virágzatú, hagymás évelő a spárgafélék családjába tartozik.
Ugyan a fürtös gyöngyikék kis növésűek, de ami a méretükből hiányzik, azt virágzó szépségükkel és könnyű kezelhetőségükkel pótolják.
Sok fajtája olyan gyönyörű kristálykék színben tündököl, mely után a legtöbb kertész vágyakozik, de gondozásuk nem okoz annyi fejtörést, mint amit más, kék színű virágfajták kapcsán tapasztalhatunk.
Virágaik más színekben is előfordulnak, így, ha a kék fajták mellé a fehér, vagy akár rózsaszín virágfajtákból is telepítünk, akkor bombasztikus látványban lehet részünk!
Kertünkbe ősszel elültethetjük, majd hónapokra el is felejthetjük őket, mígnem március végén a virágok kibújnak a földből és áprilisban felpezsdítik az üres, kora tavaszi tájat.
Virágzásukat követően kör alakú maghüvelyek jelennek meg rajtuk, melyeket érdemes eltávolítani, így a növény minden energiáját a következő évi virágzásra fordítja majd.
Egy másik lehetőség, ha a muscari szépségében már január -február környékén szeretnénk gyönyörködni, ha beltéri virágzásra neveljük őket.
Ehhez a virághagymákat szeptembertől novemberig (10 héten át) hűtőben kell tárolni. Lehűtés után ültessünk 12-15 db hagymát egy közepes méretű edénybe, majd tároljuk sötét helyen, legalább 10 hétig, amíg a hagymán 5 cm-es hajtások keletkeznek.
Ekkor áthelyezhetjük a cserepet naposabb helyre. 2-3 héten belül pedig már látni fogjuk a virágrügyeket.
Az üzletekben kapható, előnevelt (korai) gyöngyikék időszaka így március végére lassan lecseng azonban a kertekben most indul az igazi, szemet gyönyörködtető muscari szezon!
Érdekesség a nagyvilágból:
Cicely Mary Barker által megalkotott csodálatos tündérvilágban a fürtös gyöngyike fiútündér alakjában beszélget egy kedves Primulával.
1944-ben jelent meg első tündérekről és a virágokról szóló páratlan mesés könyve „Flower Fairies of the Garden” címmel.
Ezt további számtalan Tündérkönyv követte, melyekben saját illusztrációival teremt varázslatos hangulatot.